Mnozí rodiče si myslí, že mléčné (dočasné) zuby nejsou tak důležité, protože stejně časem vypadnou. Opak je pravdou – zdraví mléčných zubů má zásadní vliv na vývoj chrupu dítěte. V tomto článku si vysvětlíme, proč jsou mléčné zuby klíčové pro správný vývoj stálých zubů, jaké problémy může způsobit jejich předčasná ztráta, a jaká je úloha prevence. Také se podíváme na možnosti léčby (např. nerezové korunky) a na to, co je držák místa (space maintainer)a proč ho někdy zubní lékaři používají. V závěru zmíníme doporučení odborných institucí (AAPD, ADA aj.), která rodičům radí, jak se o dětské zuby starat.
Mléčné zuby plní v ústech dítěte řadu důležitých funkcí. Umožňují dětem žvýkat potravu a tím správně trávit, a také pomáhají správně vyslovovat první slova mouthhealthy.org Zdravý chrup dává dítěti i sebevědomí k úsměvu a komunikaci mouthhealthy.org. Důležitou úlohou mléčných zubů je, že udržují místo pro zuby stálé – někdy se jim proto říká „přírodní rovnátka“ mouthhealthy.org. Správně zachované mléčné zuby vedou stálé zuby na jejich místo při prořezávání aapd.org. Jsou jako rám, kolem kterého se formuje budoucí trvalý chrup childrensdentalhealth.com. Pokud by mléčné zuby chyběly předčasně, stálé zuby mohou mít problém najít správnou cestu a pozici v ústech.
Navíc zanedbané mléčné zuby mohou ohrozit i zdraví stálých zubů, které se vyvíjejí v čelisti pod nimi. Například kaz nebo zánět v dočasném zubu se může přenést na zárodek stálého zubu. Neošetřený kaz mléčného zubu tak může vést k poškození vyvíjejícího se trvalého zubu nebo k vážné infekci (abscesu) provázené bolestí childrensdentalhealth.com. Je tedy jasné, že péče o mléčné zuby je investicí do budoucího zdraví ústní dutiny dítěte.
Když dítě přijde o mléčný zub dříve, než nastal jeho čas, může to způsobit řadu komplikací ve vývoji chrupu. Zde jsou hlavní problémy spojené s předčasnou ztrátou mléčných zubů:
Stručně řečeno, mléčné zuby udržují pořádek v ústech do doby, než je nahradí zuby stálé. Pokud o ně dítě přijde příliš brzy, může dojít k řetězci problémů od estetických (mezery, asymetrie) přes funkční (špatné kousání, vady řeči) až po ortodontické potíže v pubertě. Předčasná ztráta mléčných zubů je jedním z rizikových faktorů pro složitější křivost zubů v dospívání, kterou pak často musí řešit rovnátka.
Nejlepším způsobem, jak předejít uvedeným problémům, je zabránit předčasné ztrátě mléčných zubů. K tomu slouží důsledná prevence zubního kazu a úrazů. Rodiče by měli dbát na několik hlavních opatření:
Díky těmto preventivním krokům lze udržet mléčné zuby zdravé co nejdéle. Cílem je, aby mléčný zub vypadl až ve chvíli, kdy je pod ním připraven stálý zub, a ne dříve kvůli kazu či úrazu. Tím se zajistí hladká výměna chrupu bez komplikací.
I při dobré prevenci mohou nastat situace, kdy je mléčný zub vážně poškozen – například hlubokým kazem zasahujícím nerv (dřeň) zubu. V takovém případě stojí zubař a rodiče před rozhodnutím: pokoušet se zub zachránit léčbou, nebo ho vytrhnout? Moderní dětská stomatologie se přiklání k tomu, že je-li to možné, je lepší zub ošetřit a zachovat, než ho předčasně extrahovat. Důvody jsou všechny výše zmíněné komplikace spojené s předčasnou ztrátou zubu.
Existuje několik způsobů, jak zachránit i velmi zkažený mléčný zub. Pokud kaz pronikl do dřeně zubu (dítě obvykle trpí bolestí, případně je kolem zubu váček), zubař může provést částečné či úplné ošetření dřeně. Tyto výkony se nazývají pulpotomie (odstranění části dřeně v korunce zubu) nebo pulpektomie (odstranění celé dřeně z kořenů, což je obdoba “kanálků” u dospělých). Po takovém ošetření je pak nutné zub zakrýt korunkou, protože je oslabený. Nejčastěji se používá nerezová korunka – malá předem zhotovená ocelová čepička, která se upraví a nasadí na zub jako „čepice“, čímž zub zcela pokryje a zpevní. Nerezová korunka na dětském stoličce – kovový “klobouček”, který chrání zub po ošetření nervu. Mnoho studií a odborných směrnic potvrzuje, že takový postup je úspěšný a žádoucí. Nerezové korunky (stainless steel crowns) se v dětské stomatologii používají již desítky let a jsou považovány za nejspolehlivější řešení pro dlouhodobé zachování poškozené mléčné stoličky aapd.org. Jsou relativně levné, odolné a při správném nasazení vydrží na zubu až do doby, než zub přirozeně vypadneaapd.org. Podle odborných doporučení jsou nerezové korunky indikovány vždy, když mléčný zub podstoupil ošetření dřeně aapd.org– tedy když kaz byl tak hluboký, že se zasáhlo do nervu. V takovém případě totiž obyčejná výplň (plomba) často nevydrží; korunka zajistí, že zub nebude praskat nebo se lámat.
Proč to všechno podstupovat, když je to „jen“ mléčný zub? Jak jsme si vysvětlili, zachovaný mléčný zub udrží místo pro stálý a dítě se vyhne komplikacím spojeným s předčasným vytržením. Odborná literatura dokonce upozorňuje, že pokud je to možné, extrakce mléčného zubu by měla být až poslední možnost. Souhrnný přehled více doporučení dospěl k závěru, že u hlubokého kazu v mléčném zubu se preferuje ošetření (překrytí pulpy, pulpotomie, pulpektomie) a **vytržení zubu se spíše nedoporučujenature.com. Samozřejmě jsou případy, kdy zub zachránit nejde (např. je zničen kazem natolik, že nezbyla zdravá část). Ale pokud je šance zub ošetřit, má to pro dítě značný přínos.
Dalším benefitem zachování zubu je, že dítě nemusí podstoupit předčasnou extrakci, která bývá pro malé děti psychicky náročná. Ošetření kazu či dřeně a nasazení korunky lze často provést v lokální anestezii relativně rychle, zatímco mezera po vytrženém zubu by znamenala nutnost dalšího zákroku – zhotovení a nasazení držáku místa (viz další část). Záchrana zubu tedy často znamená méně zásahů celkově a zachování přirozeného stavu v ústech.
Když už dojde k tomu, že mléčný zub je ztracen předčasně (ať už kvůli kazu nebo úrazu), mají zubaři k dispozici pomůcku, jak zmírnit následky takové ztráty. Tou pomůckou je držák místa (anglicky space maintainer). Jde o malý aparátek, který se vloží do úst dítěte a drží volný prostor po ztraceném zubu, aby do něj nenamigrovaly ostatní zuby. Jednoduchý fixní držák místa na dětské stoličce – kovový pásek kolem zubu s očkem přes mezeru. Držák místa může mít několik podob, ale běžně jde o kovový kroužek (band) cementovaný na sousedním zubu, ze kterého vyčnívá drátek (loop) přes místo chybějícího zubu. Ten zajistí, že mezera zůstane otevřená pro budoucí prořezání stálého zubu. Jinými slovy, držák místa je zařízení, které vyplní prostor po chybějícím zubu a udrží okolní zuby na místě, aby stálý zub mohl přijít tam, kam patří deltadental.com.
Držáky místa se používají hlavně při předčasné ztrátě mléčných stoliček, kde hrozí posun sousedních zubů. Méně často se zhotovují po ztrátě předního zubu – tam se zuby obvykle tolik neposunují, a navíc by aparátek v přední části byl obtížný (a z estetických důvodů se většinou nedělá). U stoliček je ale držení místa kritické. Výzkumy potvrzují, že nasazení držáku místa významně snižuje riziko ortodontických komplikací po předčasné ztrátě zubu aapd.org. Americká akademie dětské stomatologie (AAPD) doporučuje použít vhodný držák místa vždy, když dojde ke ztrátě mléčného zubu dříve než 1–2 roky před jeho obvyklým vypadnutím aapd.org. Tím se má zabránit nežádoucím posunům a ztrátě prostoru v zubním oblouku.
Existují různé typy držáků místa. Fixní jednostranné (např. band and loop jako na obrázku) se používají, když dítě přijde o jednu stoličku – kovový kroužek je na zubu hned vedle mezery. Další variantou je distální shoe (destilní patka) – ta se použije, pokud chybí druhá dočasná stolička a stálá šestka ještě nevyrostla; drátek pak sahá pod dáseň a drží místo pro tu šestku. Pro více chybějících zubů existují oboustranné fixní aparátky (např. lingvální oblouk dole nebo nártový oblouk nahoře). Někdy se dají použít i snímací (vyjímatelné) držáky místa, ale u malých dětí se preferují fixní kvůli spolehlivosti (dítě je nemůže vyndat nebo spolknout). Zubní lékař zvolí typ podle konkrétní situace v ústech dítěte.
Důležité je, že držák místa není navždy – ponechává se jen do doby, než prořeže příslušný stálý zub, a pak se sejme. Po dobu nošení je potřeba udržovat dobrou hygienu kolem aparátku (čištění, případně výplachy), aby se neudělal kaz pod kovovým páskem. Dítě si na držák většinou rychle zvykne, protože je malý a hladký. Funkcí držáku místa je tedy “pojistka” – i když mléčný zub chybí, zajistí se, že trvalý zub bude mít své místo připravené.
Představme si typickou situaci z zubní ordinace: Pětiletý chlapec má velký kaz v dolní mléčné stoličce. Rodiče si nevšimli problému hned, a k zubaři přicházejí, až když si dítě stěžuje na bolest. Zub je již silně zkažený, infekce zasáhla nerv – v okolí je otok a vzniká váček (absces). Zubař stojí před rozhodnutím: buď zub zkusit zachránit ošetřením(vyčistit kanálky a nasadit korunku), nebo ho vytrhnout. Rodiče váhají, zda má smysl zub opravovat, když stejně za pár let vypadne. Zubní lékař jim vysvětlí, že zachování zubu pomůže udržet místo pro druhou premoláru (stálý zub, který přijde kolem 11–12 let). Pokud by se zub vytrhl bez náhrady, sousední zuby se do mezery posunou a jedenáctka (trvalý zub) pak nevyroste na správném místě – mohla by zůstat nakřivo či dokonce nevyrostlá v čelisti. Chlapec by v dospívání musel podstoupit náročnou ortodontickou léčbu s možnou chirurgickou asistencí, aby se zub na místo dostal.
Naštěstí rodiče pochopí význam záchrany zubu. Zubař provede pulpotomii a nasadí nerezovou korunku. Zub je zachráněn a dál drží prostor. Chlapec nemá bolesti a může zub normálně používat při kousání. O pár let později mléčný zub s korunkou normálně vypadne v době, kdy už se klube stálý zub – ten má dost místa a prořeže se na správné pozici. Díky včasnému zákroku se předešlo dlouhodobým komplikacím.
Jiný příklad: Tříletá holčička si při pádu vyrazí horní přední mléčný zub. Rodiče jsou nešťastní, ale u tak malého dítěte se obvykle držák místa pro přední zub nedělá – dítě si zvykne na mezeru a ve školním věku mu naroste nový zub. Nicméně zubař rodiče upozorní, že je potřeba hlídat výslovnost – někdy děti s chybějícím předním zubem mohou špatně vyslovovat. Také jim poradí nosit na hřiště chránič na zuby, až bude mít stálé zuby, aby předešli dalším úrazům. Případ ukazuje, že ne každá ztráta zubu jde řešit aparátkem, ale vždy je třeba zvážit prevenci následků.
Na těchto příbězích vidíme, jak důležitá je informovanost rodičů. Kdyby rodiče v prvním příběhu přišli dříve (když byl kaz malý), možná by stačila malá výplň a vůbec by nedošlo na vážný zákrok či riziko vytržení. V druhém příběhu nelze úrazu úplně zabránit, ale pravidelné zubní prohlídky a rady zubaře pomohou minimalizovat následky (kontrola řeči, ochrana dalších zubů).
Tyto situace také ukazují, že spolupráce rodičů, dítěte a zubního lékaře je klíčová. Rodiče by měli brát vážně doporučení ohledně léčby mléčných zubů – i “obyčejný” kaz může mít do budoucna velký dopad. Díky moderním postupům (jako jsou zmíněné korunky či držáky místa) umíme dnes udržet dětský chrup funkční a ve správném uspořádání, i když dojde k problémům. Je ale vždy lepší těmto problémům předejít prevencí.
Renomované stomatologické organizace z celého světa zdůrazňují význam péče o mléčný chrup. Americká akademie dětské stomatologie (AAPD) ve svých doporučeních uvádí, že mléčné zuby pomáhají dětem mluvit, kousat a udržují místo pro stálé zuby aapd.org. Rodiče by podle AAPD měli plně pečovat o dočasné zuby a nenechat se ukolébat tím, že “vypadnou”. AAPD také doporučuje první návštěvu zubaře do prvního roku věku dítěte a následné prohlídky co půl roku aapd.orgpro udržení zdraví zubů. Americká dentální asociace (ADA) upozorňuje, že kaz v mléčném zubu je třeba léčit, protože kazy mohou ohrozit zdraví nastupujících stálých zubů mouthhealthy.org. ADA na svém portálu pro veřejnost nazývá mléčné zuby „přírodními rovnátky“, která připravují cestu stálým zubůmmouthhealthy.org, a nabádá rodiče, aby se ptali zubaře i na preventivní zákroky jako fluoridové laky či pečetění zubů mouthhealthy.org.
Pokud jde o ošetření mléčných zubů, AAPD ve svých klinických pokynech doporučuje upřednostnit záchovné postupy. Konkrétně, u hlubokého kazu sáhnout po pulpotomii/pulpektomii a korunce spíše než zub vytrhnout nature.com. Evropská akademie dětské stomatologie (EAPD) vydala zásady prevence zubního kazu, kde důrazně podporuje denní používání fluoridových přípravků (zubních past) jako hlavní součást prevence eapd.eu. EAPD zároveň doporučuje pravidelné revize preventivního plánu u zubaře a přizpůsobení individuálním potřebám dítěte eapd.eu– tedy flexibilní přístup podle rizika kazu.
Všechny tyto autority se shodují, že mléčné zuby si zaslouží stejnou péči jako stálé. Rodiče by měli být partnery zubních lékařů v péči o dětský chrup. Doporučení lze shrnout takto: začít brzy, chodit pravidelně na kontroly, čistit dvakrát denně fluoridovou pastou, omezit cukry a léčit kazy včas. Když už dojde k problému, využít dostupné prostředky k nápravě (ošetřit a nasadit korunku, nebo použít držák místa).
Pečovat o mléčné zuby se vyplatí – dítě nebude trpět zbytečnou bolestí, naučí se správným návykům a zvýší se šance, že jeho stálý chrup bude krásný a zdravý. Jak trefně říká jedno motto dětských zubařů: “Dítě není zdravé, pokud nemá zdravé zuby.” Zdravé mléčné zuby jsou totiž základem, na kterém vyrostou zdravé zuby stálé.
Zdroje: