Navigovaná implantace

Navigovaná implantace

Navigovaná implantace zubního implantátu je moderní metoda, která využívá digitální technologie k maximálně přesnému umístění implantátu do čelistní kosti. Zatímco klasická implantace spoléhá na zručnost chirurga a provádí se „volnou rukou“ podle 2D rentgenů, navigovaná implantace funguje jako jakýsi „GPS“ pro zubní implantát. Lékař předem vytvoří detailní 3D plán a při operaci používá speciální šablonu, která vede vrták přesně podle plánu. Díky tomu se výrazně snižuje riziko lidské chyby – celý zákrok je předem naplánován jako nejbezpečnější a nejefektivnější s co nejlepším výsledkem​. Pro pacienta to znamená větší jistotu, že nový implantát bude ve správné pozici, což je klíčové pro to, aby náhrada zubu vypadala a fungovala přirozeně. (Zubní implantát je vlastně titanový “šroub” nahrazující kořen chybějícího zubu, a aby dlouhodobě dobře sloužil, musí být vložen v optimálním místě a pod správným úhlem.) Navigovaná implantologie tohoto dociluje za pomoci počítače a 3D modelu. I když zkušený zubní chirurg zvládne implantaci úspěšně i bez navigace, digitálně navigovaný postup přináší vyšší bezpečnost a předvídatelnost výsledku – to jsou jedny z největších výhod této metody​.

Díky digitalizaci celého procesu trvá samotná implantace v EstomaClinic maximálně 30 minut a stala se na naší klinice běžným zákrokem. Tento efektivní a rychlý postup je možný díky přesnému plánování a přípravě s využitím nejnovějších digitálních technologií, což minimalizuje čas strávený pacientem na křesle a zároveň zajišťuje optimální výsledky. Naše klinika se tímto moderním a šetrným přístupem k implantacím řadí na špičku v oblasti stomatologie, kde přinášíme pacientům nejen krásný úsměv, ale i minimální nepohodlí a rychlou rekonvalescenci.

Co ještě dělá naši službu navigované implantace výjimečnou, je především kombinace zkušeností a inovací. Náš implantolog doktor Michal Mihalachi, s více než 2000 úspěšně provedenými implantacemi, využívá nejnovější technologie a inovativní postupy, které mu umožňují přizpůsobit se specifickým potřebám každého pacienta.

Navigovaná implantace – přesnější a bezpečnější zavedení zubního implantátu

Jak probíhá navigovaná implantace krok za krokem

Digitální 3D plánování umožňuje vytvořit přesnou chirurgickou šablonu (bílá část na obrázku), která navede vrták (žlutý válec) a implantát (modrý) do ideální pozice v kosti.

Celý proces navigované implantace začíná pečlivou diagnostikou a plánováním. Nejprve pacient absolvuje 3D rentgenové vyšetření (CBCT), díky kterému lékař získá trojrozměrný obraz čelistí. CBCT snímek odhalí detailně tvar a objem kosti i polohu důležitých struktur, jako jsou nervy v čelisti nebo dutiny (sinusy)​. Často se také digitálně oskenují zuby a dásně pacienta, aby vznikl kompletní 3D model úst.

Na počítači pak implantolog naplánuje optimální umístění implantátu – zvolí přesné místo, hloubku a úhel zavedení tak, aby se vyhnul nervům či sinusům a zároveň zajistil, že na implantát půjde správně nasadit korunka v požadované estetice. Jakmile je virtuální plán hotov, objedná se výroba vodicí šablony (též nazývané chirurgická šablona). Jde o průhlednou plastovou destičku vyrobenou na míru pomocí 3D tisku nebo frézování, která přesně dosedne do pacientových úst. Šablona má připravené otvory (vodítka) pro vrtáky v předem stanovených pozicích.

V den zákroku lékař nasadí tuto šablonu na zuby či dásně pacienta a vrtá skrz vodicí pouzdro šablony – tím má jistotu, že vytváří otvor v kosti pod správným úhlem i v správné hloubce. Do takto připraveného lůžka pak vloží titanový implantát. Díky preciznímu plánování předem je samotné zavedení implantátu často rychlejší a plynulejší než u klasické implantace​. Není totiž potřeba během operace improvizovat – vše se odehrává podle připraveného plánu. Ve výsledku navigovaná implantace proběhne velmi přesně a často i méně invazivně (viz níže), a na implantát lze dříve nasadit provizorní korunku, takže pacient může mít brzy „nový zub“.

Navigovaná implantace v náročných případech a cena zákroku

Digitální 3D snímek čelisti s vyznačenou trajektorií vrtáku ukazuje virtuální implantát (žlutě) zavedený pod optimálním úhlem v rámci úzkého profilu kosti. Navigace pomáhá využít maximálně dostupnou kost mezi zevní a vnitřní vrstvou (bílé šipky) a vyhnout se kritickým strukturám.

Navigovaná chirurgie se uplatní zejména tehdy, když je situace v ústech komplikovaná. Díky její přesnosti lze tuto metodu využít i při zavádění implantátů v obtížných podmínkách – například pokud má pacient málo kosti nebo atypickou anatomii. Lékař může s pomocí navigace najít takový úhel a místo, kde využije i omezené množství kosti, a přitom obejde důležité anatomické struktury​. Typickým příkladem je oblast horní čelisti, kde navigované plánování pomůže vyhnout se proražení do čelistní dutiny (sinusu) i v případě, že není prováděn kostní zákrok sinus lift. V dolní čelisti navigace umožňuje bezpečně obejít průběh dolní čelistní nervové větve, což je zásadní u pacientů s úbytkem kosti – implantát se zavede přesně tak, aby byl od nervu v bezpečné vzdálenosti​. Navigovaná implantologie tak výrazně snižuje riziko komplikací v náročných případech a mnohdy umožní provést implantaci i tam, kde by to tradiční metodou bylo obtížné nebo by vyžadovalo doplňující kostní augmentace. Není divu, že ve světě (například v USA, Německu, Japonsku či Číně) je tento postup běžnou součástí moderní implantologie a řada klinik ho upřednostňuje pro jeho předvídatelné výsledky. Jak uvádí odborné zdroje, použití 3D skenů, počítačů a CAD/CAM technologie se stalo nezbytnou součástí vybavení pro navigované implantace i v běžné praxi​.

Na naší klinice je třeba počítat s tím, že navigovaná implantace vyžaduje o něco větší technickou přípravu, a proto je její cena oproti klasické metodě mírně vyšší pouze kvůli nákladům na laboratorní přípravu (zhotovení šablony apod.)​. Tento rozdíl však představuje investici do bezpečnějšího průběhu a preciznějšího výsledku. Pacient získá implantát zavedený s maximální přesností, což minimalizuje možné komplikace a může ušetřit dodatečné výdaje v budoucnu (například za řešení problémů při špatném umístění implantátu). Ve světle všech uvedených výhod je navigovaná implantace vnímána jako vysoce pokrokový a bezpečný postup, který pacientům nabízí to nejlepší z moderní stomatologie. Pokud uvažujete o zubním implantátu, navigované zavedení vám může poskytnout větší jistotu, komfort a vynikající estetický výsledek – a to vše s jen nepatrně vyšší investicí do kvality.

Závěrem: Navigovaná implantace představuje spojení digitálních technologií a praxe zubního lékařství pro dosažení co nejlepších výsledků. Pacientům přináší vyšší přesnost, bezpečnost, méně invazivní zákrok, rychlejší hojení a krásný nový úsměv. Díky tomu se stává standardem na špičkových pracovištích u nás i v zahraničí a je vynikající volbou pro každého, kdo hledá nejmodernější a nejšetrnější řešení při náhradě chybějícího zubu.

Ceník

Navigační šablona – digitální otiskování a vyroba digitální otiskování a vyroba – 1 350 Kč
Vnitřní sinus lift (uzavřený) – 2 500 Kč
Zavedení implantátu MIS vč. abutmentu a navigační šablony- chirurgická fáze – 17 000 Kč
Zavedení implantátu STRAUMANN vč. abutmentu a navigační šablony – chirurgická fáze – 22 000 Kč
výhody
Proč se obrátit právě na nás?
Dentální hygiena
Zkušené odbornice
Léčba zubního kazuod „A“ do „Z“
Nejmodernější vybavení
Estetická restaurace chrupu
široký rozsah
služeb
Bělení zubů
Vysoká spokojenost pacientů
Fáze implantace a časový plán
Fáze 1

Diagnóza a příprava

  1. Konzultace. Během první konzultace lékař s pacientem prodiskutuje požadovaný výsledek. Lékař se ujistí, že neexistují žádné kontraindikace, a zkontroluje stav zubů a okolních ústních tkání.
  2. Doplňující vyšetření. Provádí se CBCT (počítačová tomografie), skeny čelisti pomocí intraorálního skeneru a trojrozměrné naplánování pozic implantátů pomocí programu 3Shape. Naše klinika používá k analýze CBCT umělou inteligenci, která definuje stav zubů na základě 3D skenu, pomáhá lékaři stanovit přesnou diagnózu a naplánovat léčbu.
  3. Vypracování plánu. Na základě výsledků se dohodne konečný plán léčby, cenový návrh a termíny.
  4. Příprava. Před zavedením implantátů je třeba ošetřit zuby napadené kazem, odstranit infekci a zánět a provést dentální hygienu.
  5. Augmentace (dle indikací). Při nedostatečném objemu kosti se provádí otevřená nebo uzavřená augmentace kosti nebo osteoplastika.

Časový plán:

  • Standardní diagnostika – 1 návštěva.
  • Příprava chrupu – individuálně.
  • Dorůstání kostní tkáně a augmentace kostí – od 1 dne do několika měsíců. (Doba trvání závisí na stupni kostní atrofie. Při středně těžké atrofii se provádí současně s implantací. V některých případech, například u implantátů typu all-on-6, není transplantace kosti vůbec nutná, protože implantáty se zavádějí pod úhlem k rovině přirozených zubů. V komplikovaných případech se augmentace kosti provádí jako samostatná operace a implantace se odkládá o několik měsíců.)

Cena:

  • CBCT ošetření – 1.000 – 1.300 Kč
  • Sanace chrupu – individuálně
  • Dentální hygiena – dle aktuálního ceníku
  • Augmentace kosti (dle indikací) – od 10.000 Kč
Fáze 2

Zhotovení chirurgické šablony

  1. Zpracování dat. Na základě výsledků vyšetření lékaři na počítači sestaví 3D model čelistního systému pacienta, kde se všechny informace porovnají a na jejich základě se vybere implantát správného průměru a délky, místa zavedení implantátů, způsob jejich ukotvení v čelisti. Zde se vymodelují budoucí ortopedické konstrukce (korunky nebo můstky) a určí se správná poloha implantátů.
  2. Modelování šablon. Po výběru implantátu se vytvoří kostra navigační konstrukce: uspořádají se fixační prvky, referenční okna, potřebná ztužující žebra a překlopí se z jedné čelisti do druhé. Poté se vyberou vhodná vodicí pouzdra.
  3. Tisk šablony. Vygenerovaný model šablony se ve formě souboru STL odešle k 3D tisku do digitální laboratoře, kde se zhotoví chirurgická šablona.

Časový plán:

  • Vyhotovení 3D modelu – 1 až 3 dny
  • Zhotovení chirurgické šablony – 3 až 7 dny
Fáze 3

Chirurgická fáze

Lékaři se snaží pacientovi voperovat implantáty během jedné návštěvy kliniky. Preparace implantačního lože proběhne navigovaně pomocí implantační šablony, která byla zhotovena v zubní laboratoři metodou 3D tisku. Manipulace se provádí v lokální anestezii někdy s použitím inhalačního anestetika (sedace) – pokud pacient pociťuje velkou úzkost ze zákroku.

  1. Příprava šablony. Do připravené šablony se vlepí vodicí pouzdra a šablona se chemicky sterilizuje.
  2. Instalace šablony. Pacientovi se aplikuje anestezie. Šablona se nasadí na čelist. Poté se zavedou fixační piny (piny nejsou nutné ve všech případech, ale pouze v případě velkého počtu chybějících zubů, kdy nelze šablonu pevně fixovat).
  3. Vrtání a umístění implantátu. Provede se vrtání naplánované podle protokolu. Implantát se umístí s krytem nebo dočasnou korunkou, kterou lze také předem vymodelovat, vytisknout nebo vyříznout z polymetylmetakrylátu. Poté se udělají stehy. Po několika měsících, během kterých kořen zarůstá do kosti, se provede druhý výkon, při které je nasazena nadstavba (abutment a dočasná korunka).

Časový plán:

  • Dvoustupňová metoda – 1 den, druhá fáze je provedena za 3–6 měsíců

Cena:

  • Implantát MIS – 17.000 Kč
  • Implantát Straumann – 22.000 Kč
  • Kostní plastika (augmentace) – od 10.000 Kč
Fáze 4

Protetika

Dočasné náhrady čelistí nebo jednotlivých defektů pomocí implantátových systémů s okamžitým zatížením se provádějí ihned po implantaci. K tomu se používají lehké korunky z kovu a plastu. Plastové náhrady se nahrazují odolnějšími náhradami vyrobenými z keramiky nebo oxidu zirkoničitého až po dokončení osteointegrace implantátu.

Časový plán:

  • Dočasné náhrady (dle přání pacienta)– 1 až 3 dny.
  • Trvalé zubní náhrady – v závislosti na primární stabilitě implantátu je pacient pozván na kliniku k vyšetření a zhotovení trvalé ortopedické náhrady během 3 až 6 měsíců.

Cena:

Korunka na implantát – 15.000 – 18.000 Kč

Necekejte, objednejte se jiz dnes!
+420 313 104 100