Co je ustupující dáseň (gingivální recese)
Ustupující dáseň označuje stav, kdy se tkáň dásně stáhne od zubů, čímž dochází k odhalení citlivých částí zubu (zubních krčků a kořenů) cs.wikipedia.org. Jde o jednu z forem onemocnění dásní – dáseň se postupně opotřebovává nebo odtahuje od povrchu zubu, což vede k postupnému obnažování kořenů zubů newsmile.cz. Tento jev se odborně nazývá gingivální recese.
Ustupující dásně často souvisí s paradentózou (správně parodontitidou), což je pokročilé onemocnění dásní a závěsného aparátu zubů. Ve skutečnosti je nejčastější příčinou ustupujících dásní právě onemocnění dásní známé jako paradentóza newsmile.cz. Ústup dásní však může nastat i z jiných důvodů a může postihnout jeden nebo více zubů současně newsmile.cz. Protože k ústupu dochází obvykle pomalu a postupně, mnoho lidí si problému nevšimne, dokud nedojde k citlivosti nebo jiným obtížím newsmile.cz.
Nejčastější příčiny ustupování dásní
Ustupující dásně mohou mít několik příčin. K nejčastějším příčinám patří zejména paradentóza a faktory spojené s péčí o zuby. Mezi hlavní příčiny patří:
- Paradentóza (pokročilé onemocnění dásní) – Dlouhodobý zánět dásní a závěsných tkání zubu (parodontu)může vést k úbytku kosti okolo zubů a k ústupu dásní mudrkouba.cznewsmile.cz. Paradentóza vzniká nejčastěji při nahromadění bakteriálního plaku a zubního kamene na zubech a dásních vlivem nedostatečné hygieny newsmile.cz. Zánět postupně poškozuje tkáň dásní a způsobuje její ústup. Paradentóza se může zhoršovat bez větších bolestí, takže pacient často problém zanedbá mudrkouba.cz. Výsledkem jsou parodontální “choboty” (kapsy) mezi zubem a dásní a ústup dásně od zubu.
- Nesprávné čištění zubů (mechanické poškození) – Příliš agresivní čištění zubů může fyzicky poškodit dáseň. Nadměrný tlak při čištění nebo používání kartáčku s tvrdými štětinami může dásně poranit a způsobit jejich ústup newsmile.czcs.wikipedia.org. Dásním neprospívá ani časté horizontální “drhnutí” místo jemných krouživých pohybů. Naopak nedostatečná hygiena (nepravidelné čištění) vede k hromadění plaku a zánětu, který rovněž přispívá k recesi dásní.
- Genetické predispozice – Dědičnost hraje roli v náchylnosti k onemocněním dásní. Výzkumy naznačují, že asi 30 % lidí má geneticky zvýšenou náchylnost k onemocnění dásní (parodontóze), a tím i k rychlejšímu ústupu dásní. To neznamená, že pokud rodiče trpěli ustupujícími dásněmi, budete určitě také, ale znamená to zvýšené riziko – takoví lidé by měli věnovat extra péči prevenci problémů newsmile.cz.
- Kouření a užívání tabáku – Tabák (kouření cigaret či žvýkací tabák) významně poškozuje zdraví dásní. Dráždivé látky v tabáku oslabují a poškozují dásňovou tkáň newsmile.cz. Kuřáci mají také oslabený imunitní systém, takže jejich tělo hůře bojuje s běžnou bakteriální infekcí dásní a zánětem. Dlouhodobé kouření tak zvyšuje riziko paradentózy a ustupujících dásní. (Na obrázku níže je ukázáno poškození dásní a zubů u dlouholetého kuřáka žvýkajícího tabák.)
Gum damage způsobené dlouhodobým užíváním tabáku (žvýkacího tabáku). Takové poškození dásní může vést k jejich ústupu a odhalení zubů. commons.wikimedia.org
- Další faktory – Mezi méně časté příčiny patří například hormonální změny (těhotenství, menopauza), které mohou dočasně zvyšovat citlivost dásní a sklon k zánětům newsmile.cz. Svou roli může hrát i věk – ustupující dásně jsou častější u lidí nad 40 let věku featherstoneperio.com. Dále mohou přispět špatně postavené nebo křivé zuby, u nichž nepravidelný skus vytváří místy nadměrný tlak na dáseň newsmile.cz. Vzácněji mohou dásně poškodit také ústní piercingy (např. v jazyku či rtu), které mechanicky dráždí tkáň dásní featherstoneperio.com. Nedostatek některých živin (např. vitaminu C při kurdějích) nebo některé léky ovlivňující tvorbu slin mohou rovněž nepříznivě ovlivnit stav dásní.
Důsledky a příznaky ustupujících dásní
Pokud dásně ustupují, mohou nastat různé komplikace a nepříjemné příznaky:
- Zvýšená citlivost zubů – Odhalené zubní krčky a kořeny nemají na povrchu sklovinu, jsou tedy citlivější. Pacient pociťuje ostrou citlivost až bolest zubů na chladné či teplé podněty, při konzumaci sladkého, kyselého nebo i při doteku zubním kartáčkem cs.wikipedia.orgnewsmile.cz. S postupující recesí se citlivost zhoršuje – časem mohou zuby reagovat bolestivě prakticky při každém jídle či čištění newsmile.cz.
- Tvorba parodontálních kapes a zánětů – Mezera mezi ustupující dásní a zubem (tzv. parodontální kapsa či chobot) umožňuje snadnější hromadění bakterií a plaku newsmile.cz. To může vést k dalšímu zánětu dásní, prohlubování kapes a začarovanému kruhu pokračujícího poškozování dásní a kosti. Odhalený kořen zubu je také náchylnější ke vzniku zubního kazu (tzv. kazu zubního kořene), protože kořen pokrývá méně odolná vrstva cementu. Pacienti mohou pozorovat časté krvácení dásní nebo chronický zánět jako doprovodný jev.
- Viklání zubů a ztráta zubů – Ustupující dáseň často provází i úbytek kosti kolem zubu (kost ustupuje spolu s dásní při dlouhodobém zánětu). Zuby pak ztrácejí část opory, mohou se začít viklat a posouvat mudrkouba.czmudrkouba.cz. V pokročilých případech může docházet až ke ztrátě zubů, které se uvolní natolik, že vypadnou nebo je nutné je vytrhnout newsmile.cz. Paradentóza a ústup dásní jsou jednou z hlavních příčin ztráty zubů u dospělých mudrkouba.cz
- Estetické problémy – Ustupující dásně mohou viditelně ovlivnit vzhled úsměvu. Zuby vypadají delší než dříve, protože více jejich plochy (kořenů) je odkryto. Mohou se také objevit “černé trojúhelníčky” mezi zuby – mezizubní prostory, kde ustoupila papila dásně, působí tmavým dojmemnewsmile.cz. Tyto změny mohou esteticky vadit, zuby působí nepřirozeně dlouze a nerovnoměrněnewsmile.cz. Pacient si může všimnout také obnažených krčků při pohledu do zrcadla.
Viditelné mezery (tzv. “černé trojúhelníky”) mezi zuby vzniklé ústupem dásní a ztrátou mezizubní papily. Jde o estetický důsledek ústupu dásně, zuby působí delší a jsou náchylnější k usazování plaku v těchto mezerách.
Diagnostika recese dásní
Diagnózu ustupujících dásní stanoví zubní lékař na základě vyšetření úst a dásní. Postup zahrnuje:
- Klinické vyšetření dutiny ústní – Zubař si vizuálně prohlédne dásně a zuby. Všímá si obnažených zubních krčků, ústupu linie dásně, přítomnosti zubního kamene, plaku, otoků či zarudnutí dásní a případného viklání zubů. Důležité je i posouzení, zda dásně krvácí při doteku nebo sondáži – krvácení svědčí pro zánět dásní (gingivitidu či paradentózu).
- Měření hloubky dásňových kapes (parodontální sondáž) – Pomocí speciální parodontální sondy s milimetrovými ryskami lékař změří, jak hluboko sahá prostor mezi okrajem dásně a zubem (tzv. kapsa nebo chobot). Sonda se zavede podél zubu do prostoru pod dásní a změří se hloubka v mm mayoclinic.org. U zdravých dásní bývá hloubka kolem 1–3 mm; hlubší kapsy (nad 4–5 mm) signalizují paradentózu mayoclinic.orga významný ústup dásně od zubu. Sondáž se provádí na více místech kolem každého zubu pro zmapování rozsahu recese.
- Rentgenové vyšetření (RTG snímek) – Pokud má lékař podezření na pokročilý ústup dásní a úbytek kosti, provádí se rentgen zubů a čelistí. Rentgenový snímek ukáže výšku kostního lůžka u zubů a pomůže odhalit rozsah úbytku kosti kolem kořenů, což často odpovídá závažnosti paradentózy. Také odhalí případné jiné příčiny (např. zubní absces, cystu či neprořezaný zub), které by mohly ovlivňovat stav dásní.
- Anamnéza a rizikové faktory – Lékař se může ptát na zvyk kouření, hygienické návyky, celkové choroby (např. cukrovka) či léky. Tyto informace pomáhají určit příčinu problému a naplánovat léčbu. Například dlouhodobé kouření nebo některé léky (způsobující sucho v ústech) mohou vysvětlit zhoršený stav dásní mayoclinic.org.
Včasná a přesná diagnostika je velmi důležitá – čím dříve se ustupující dáseň odhalí, tím jednodušší a účinnější může být léčba newsmile.cz. Proto jsou pravidelné preventivní prohlídky u zubaře zásadní, i když pacient zatím nepociťuje větší obtíže.
Možnosti léčby ustupující dásně
Léčba závisí na příčině a pokročilosti ústupu dásně. Obecně platí, že je třeba odstranit škodlivé faktory (zubní plak, zánět, špatnou techniku čištění atd.), zmírnit příznaky a v pokročilých případech obnovit ztracenou tkáň. Hlavní přístupy léčby zahrnují konzervativní (nechirurgické) metody a chirurgické zákroky:
Nechirurgická (konzervativní) léčba
Pokud je recese dásní zachycena v časném stádiu, lze často zvolit neinvazivní postupy bez nutnosti operace newsmile.cz. Tyto metody cílí na zastavení dalšího ústupu dásní a léčbu zánětu:
- Profesionální čištění zubů (odstranění plaku a kamene) – Základem je důkladné vyčištění zubů a dásňových kapes u zubaře nebo hygienistky. To zahrnuje odstranění zubního kamene a bakteriálního povlaku pod dásní(procedura zvaná scaling) a vyhlazení povrchu odhalených kořenů (root planing) newsmile.cz. Vyhlazený povrch kořene je méně náchylný k dalšímu usazování plaku a umožňuje dásni se opět lépe přichytit k zubu newsmile.cz. Tento zákrok se často provádí v místním znecitlivění a může vyžadovat několik návštěv u specialisty (parodontologa). Cílem je zastavit paradentózu a vytvořit podmínky pro hojení dásně.
- Úprava hygienických návyků a techniky – Zubař nebo dentální hygienistka pacienta instruuje, jak správně čistit zuby, aby nedocházelo k dalšímu poškození dásní. Doporučuje se používání měkkého zubního kartáčku a šetrná technika (např. jemné krouživé pohyby pod úhlem ~45° k dásni) namísto drhnutí. Také je důležité pravidelné čištění mezizubních prostor (mezizubní kartáčky nebo zubní nit) k odstranění plaku z míst, kam se běžný kartáček nedostane. Součástí péče mohou být i antibakteriální ústní vody ke snížení množství bakterií v ústech newsmile.cz. Zlepšení ústní hygieny pomáhá zastavit postup zánětu a dává dásním šanci se částečně zotavit.
- Léčba přecitlivělosti zubů – Odhalené krčky mohou silně bolet, což lze řešit aplikací speciálních přípravků. Zubař může nanést na citlivé zubní krčky desenzitizující (znecitlivující) lak nebo fluoridový gel, který uzavře dentinové kanálky a sníží citlivost newsmile.cz. Doporučují se také zubní pasty na citlivé zuby s obsahem fluoridu a bez agresivních abraziv (vyvarovat se hrubým bělícím pastám). Tyto kroky sice nevrátí dásně zpět, ale uleví od obtíží a usnadní hygienu postižených míst.
- Antibiotická terapie – Pokud je přítomen aktivní zánět dásní či paradentóza, mohou být nasazena antibiotika k potlačení infekce. Antibiotika likvidují škodlivé bakterie v parodontálních kapsách a pomáhají zastavit zánět newsmile.cz. Lze využít antibiotika celkově (tablety) nebo lokálně – např. antibakteriální gely či roztoky aplikované přímo do dásňových kapes newsmile.cz. Antibiotická léčba se obvykle kombinuje s mechanickým čištěním (scalingem), aby se zvýšil její účinek a zabránilo opakování infekce newsmile.cz.
Chirurgická léčba (gingivální štěpy)
U pokročilých a závažných případů ustupujících dásní, kdy konzervativní postupy nestačí, přichází na řadu chirurgická léčba. Nejčastěji se provádí chirurgický zákrok k doplnění ustupující dásně, známý jako dásňový štěp (gingivální transplantace).
Principem je přesun zdravé tkáně na postižené místo: zubař (parodontolog) odebere kousek dásně či pojivové tkáně z patra nebo jiného vhodného místa v ústech (tzv. dárcovská tkáň) a přišije jej na obnažený kořen zubu v místě ústupu newsmile.cz. Zákrok se provádí v lokální anestezii a je proto bezbolestný newsmile.cz. Po přenesení štěpu se tkáň přišije jemnými stehy. V prvních dnech po operaci se pacient musí vyvarovat mechanického dráždění místa (nečistit kartáčkem, nekouřit, jíst měkkou stravu). Během několika týdnů štěp srůstá s původní dásní a postupně dojde k plnému prokrvení a přihojení přenesené tkáně newsmile.cz. Zhruba po 1–3 měsících bývá oblast zcela zhojená a kryje dříve odhalený kořen zubu.
Dásňové štěpy dokážou zaclonit obnažené zubní krčky, zlepšit vzhled (linie úsměvu je opět souvislá) a snížit citlivost zubů po ústupu dásní. Úspěšnost těchto zákroků je vysoká, zejména pokud pacient následně dodržuje pečlivou hygienu. V některých případech lze místo tkáně z patra využít i speciální membrány či tkáně od dárce (komerčně zpracované) – postup se liší podle konkrétní situace a preferencí lékaře.
Důležité je léčit i primární příčinu ústupu dásní. To znamená, že například u paradentózy je nutné zastavit zánět(vyčištěním a antibiotiky) před tím, než se přistoupí k chirurgickému zákroku. Pokud by příčina přetrvala, dásně by mohly ustupovat dál i po operaci. Proto se často kombinuje více přístupů léčby.
Prevence ustupujících dásní
Prevence je zásadní, protože poškození dásně je obtížné plně napravit. Následující opatření mohou pomoci zabránit ústupu dásní nebo zpomalit jeho progresi:
- Důkladná a správná ústní hygiena – Pravidelné čištění zubů je základ prevence newsmile.cz. Zuby si čistěte alespoň 2× denně (ráno a večer) fluoridovou pastou a 1× denně použijte zubní nit nebo mezizubní kartáček k vyčištění mezizubních prostor newsmile.cz. Pro dokonalou hygienu může být užitečné i vyplachování úst antibakteriální ústní vodou jednou denně newsmile.cz. Dbejte na správnou techniku čištění: používejte měkký kartáček, vyvarujte se nadměrného tlaku a zuby čistěte jemnými krouživými pohyby newsmile.cz. Tím předejdete jak hromadění plaku (zánětu), tak mechanickému poškození dásní.
- Pravidelné preventivní prohlídky u zubaře – Navštěvujte zubního lékaře alespoň 2× ročně na preventivní prohlídku. Lékař včas rozpozná počínající problémy s dásněmi (zánět, počínající ústup) a poradí, jak je řešit. Také provede profesionální vyčištění zubů od zubního kamene podle potřeby. Pravidelné kontroly zajistí, že případný ústup dásní bude odhalen brzy a lze ho zastavit včasnewsmile.cz.
- Nekuřte a vyhýbejte se tabáku – Kouření a žvýkací tabák výrazně zvyšují riziko onemocnění dásní a jejich ústupu newsmile.cz. Pokud kouříte, přestaňte kouřit – prospěje to nejen dásním, ale i celkovému zdraví. Tabákové výrobky poškozují dásně přímo i nepřímo (oslabují imunitu), proto abstinence od tabáku patří k nejdůležitějším preventivním krokům.
- Zdravá strava a živiny – Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály podporuje zdravé dásněnewsmile.cz. Dbejte na dostatečný přísun vitamínu C, vitamínu D a vápníku, které jsou důležité pro tkáně dásní a kostí newsmile.cz. Jezte hodně ovoce a zeleniny, kvalitní libové bílkoviny (ryby, drůbež) a omezte velmi sladké a kyselé potraviny, které mohou přispívat k tvorbě plaku newsmile.cz. Správná výživa pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcemi dásní a urychluje hojení.
- Další preventivní opatření – Pokud máte ortodontické problémy (křivé zuby či vadný skus), zvažte konzultaci s ortodontistou – srovnání zubů může snížit nerovnoměrný tlak na dásněnewsmile.cz. Vyhýbejte se poraněním dásní – například pokud máte piercing v ústech, sledujte, zda nedráždí okolní dáseň (případně jej odstraňte, pokud způsobuje recesi). Některé léky způsobující suchost v ústech konzultujte s lékařem – suchost snižuje ochranný účinek slin na dásně. V neposlední řadě dohlížejte na hygienu i u dětí, aby si správné návyky vybudovaly včas a předešly problémům v dospělosti.
Shrnutí: Ustupující dáseň (gingivální recese) je vážný stav, kdy dochází k odhalení citlivých kořenů zubů vlivem úbytku dásňové tkáně. Nejčastěji je způsoben paradentózou (chronickým zánětem dásní), ale přispívá k němu i agresivní čištění zubů, kouření, genetika a další faktory. Důsledkem mohou být citlivé zuby, zvýšené riziko kazů a zánětů, viklání až ztráta zubů a estetické defekty. Diagnostika probíhá u zubaře vyšetřením dásní, měřením kapes sondou a rentgenem. Včasná léčba zahrnuje zlepšení ústní hygieny, odstranění plaku, léčbu zánětu (čištění, antibiotika) a v pokročilých případech chirurgický zákrok (dásňový štěp). Nejlepší je problémům předcházet – pečlivou hygienou, pravidelnými prohlídkami a zdravým životním stylem udržíte své dásně zdravé a pevné.